Az online pszichológiai tanácsadással kapcsolatban sok illúziónk lehet. Lenyűgözően praktikusnak hangzik, hogy virtuálisan a világ bármely pontján teremhetek egy pillanat alatt. Mivel a pszichológiai tanácsadás során „csak beszélgetés” zajlik, azt is gondolhatnánk, hogy itt az online az szinte ugyanaz, mint a személyes. Bemutatom, miért tartom lényegesen másnak a kettőt.
Mindaz, ami tudatosan elérhető és szavakkal könnyen elmondható az viszonylag könnyen át is adható online formában, a finom nonverbális rétegek viszont kevésbé, pl.: mikor hova nézünk, mikor feszülnek meg az izmaink, mikor verejtékezünk, stb. Ezért online helyzetben kevesebb információból gazdálkodunk. Talán átélhető példa, hogy lényegesen más, amikor a streetview-n nézek képeket a tengerparti naplementéről, és más, amikor belefekhetek a homokba és a bőrömmel tapinthatom mennyire érdes, mliyen meleg.
Első vonalban mindig érdemes felmérni a személyesen elérhető lehetőségeket, akkor is ha ezek nem anyanyelvűek. Ha ez valami miatt nem elérhető, olyankor lehet érdeme online pszichológiai tanácsadást keresni. Fontos azt is mérlegelni, hogy mire alkalmas és mire nem alkalmas egy online tanácsadási folyamat. Nem úgy tekintek az online tanácsadásra, ahol csupán a kommunikáció csatornája más a személyeshez képest, hanem mint egy lényegileg különböző módszerre.
Néhány praktikus szempont:
Személyesen a rendelőben tudom én biztosítani a tér lélektani zártságát és biztonságát, azt, hogy az óra alatt nem nyit be senki más a szobába, nem kell azzal foglalkozni, hogy mi hallatszik át a szomszéd szobába, a rendelőbe vezető úton már lehet hangolódni, stb. Ezzel szemben egy online pszichológiai tanácsadás során közös felelősségünkké válik, hogy ki-ki önmaga körül kialakítsa a biztonságosan zárt teret. Ezt egy család hétköznapjaival gyakran nehéz összeegyeztetni. Amennyiben azzal kell számolnom, hogy közvetlenül az óra után a folyosóra kiléve egyből szembe jönnek az életem szereplői, súlyosan be tudja korlátozni a szabadságot, hogy az óra során milyen érzésekbe engedem bele magam. Ezért az online tanácsadás során gyakran plusz erőfeszítéseket kell tennünk az alapvető feltételek biztosításához. Az online tanácsadást fontos az elején személyes találkozással indítani, illetve az is fontos, hogy később, a folyamat során rendszeresen be lehessen iktatni személyes alkalmakat.
Online tanácsadási díjak:
Az ülések díja: 80 EUR, időtartama 45 perc.
A folyamatban lévő tanácsadási folyamatok díja a naptári év elején előre bejelentett módon, nagyjából az inflációt követő mértékben emelkedik. A közös munka biztonsága és kiszámíthatósága érdekében az óradíjak mértéke az év további részében változatlan. A szabad időpontokat megtekintheti az időpontfoglaló rendszerben. Amennyiben további információra van szüksége, kérem lépjen kapcsolatba velem!
- Szemán D., András F., Imre G., Muth V., Nyúl B. (2021). „Vírusidők 2” Járványhelyzethez való alkalmazkodási módok pszichoterápiában és tanácsadásban. Pszichoterápia, (30), 205-214.
- Szemán, D., Imre, G., (2021). Brief paper presentation: A research on decision-making processes and ways of adaptation among Hungarian psychotherapists and counselling professionals during the COVID-19 pandemic. Society for Psychotherapy Research (SPR), 52nd Annual International Meeting, June 23-26., 2021., Online.
- Imre, G., Szemán, D., (2021) előadás: Járványhelyzethez való alkalmazkodási módok pszichoterápiában és tanácsadásban. Fordulópont: Érések és érkezések – A Pszichoterápia folyóirat online konferenciája. 2021. május 14–15. Online.
- Szemán, D., András, F., Imre, G., Muth, V., Vágó, J., Nyúl, B. (2020). „Vírusidők”. A járványhelyzet hatása a pszichoterápiás-tanácsadói döntéshozatalra. Pszichoterápia, (29) különszám, 175-187.